Spolupráce Marie Vránová a Simona Blahutová
Projekt Sdělení pro Třetí prostor ve Zlíně
Záměrem uměleckého projektu Sdělení je reagovat na osobnost podnikatele Tomáše Bati, na obuvnickou firmu Baťovy závody ve Zlíně, její tradici a oživení Baťovy myšlenky.
Sdělení představuje umělecký site-specific projekt se sociálním aspektem. Jeho pojmenování reflektuje název závodních novin Sdělení zaměstnanců firmy T. & A. Baťa.
Projekt Sdělení opětovně zviditelňuje tvůrčí myšlenky Tomáše Bati a zjišťuje, jak je jednotlivé generace v současnosti vnímají. Ve všech třech částech tohoto projektu využíváme nejmodernější technologie, tak jako je ve své době využíval Tomáš Baťa v obuvnických závodech.
Stěžejní částí projektu jsou typograficky upravená hesla prezentovaná formou výlepu pomocí tzv. lentikulárního tisku na obou bočních stranách vybraných linek trolejbusů Dopravního podniku Zlín-Otrokovice. Technologie lentikulárního tisku je vizuálně proměnlivá, odlišuje se od ostatních reklamních ploch, čímž upoutává pozornost kolemjdoucího. Pro výlep je vybráno devět hesel, která současně budou prezentována v dotaznících. Osoba, která se s vylepeným lentikulárním tiskem střetne, bude moci díky vlastnímu pohybu na prostranství zastávky text přečíst. Heslo bude vždy rozděleno a dopovězeno v druhém zobrazení. Zároveň bude na trolejbuse neměnný odkaz na webové stránky uměleckého projektu Sdělení. Upoutaný čitatel se tak může připojit aktuálně na webové stránky a o projektu se dozvědět víc či přímo se dostat k samotnému hlasování a reagovat.
Součástí projektu je dotazník /on-line na webu Sdělení i v tištěné podobě/ směrovaný současným obyvatelům města Zlína. Jeho prostřednictvím chceme zjistit, zda Zlíňané vnímají hesla T. B., /s nimiž se setkali na trolejbusech/ jako stále aktuální. Odpovědi dotazníku jsou možné pouze v podobě ano, ne či nevím a jejich záznam se ukládá do elektronické podoby přes internetovou stránku. Zde vzniká vyhodnocení zpracovaných dat, která jsou následně zpracována do digitálního vizuálního vyobrazení tří prolínajících se podob tváře zakladatele obuvnického závodu Tomáše Bati.
V případě dostatečného počtu hlasujících se základní neutrální portrét změní na positivní nebo negativní výraz. Očekáváme, že výsledek nebude jen “černo-bílý”. Konečný výstup bude formován dle hlasování respondentů do více či méně pozitivního vyobrazení tváře zakladatele. Elektronický obraz, který vznikne díky hlasování oslovených respondentů, bude prezentován nejen na webu projektu Sdělení, ale a priori i přímo promítán na rekonstruovanou stěnu podchodu od Pavla Chládka na náměstí Práce ve Zlíně. Promítaný měnící se digitální obraz portrétu Tomáše Bati bude v prvotní podobě s neutrálním výrazem. Ten se postupně změní při převaze kladných odpovědí na radostný, do tváře mírně zachmuřené v případě opačném. Dotazů k hlasování je devět. Použité číslo má symbolicky odkazovat na 9, kterou Baťa často zakončoval hodnotu výrobku pro prodej zákazníkovi. Vytvořený dotazník s otázkami bude poskytnut lidem města Zlína v tištěné podobě i formou on-line na webu Sdělení.
Umělecký projekt Marie Vránové a Simony Blahutové reaguje na město Zlín, na tradici obuvnického průmyslu, kterou ve Zlíně založil Tomáš Baťa, na jeho myšlenku. Jeho cílem je opětné zviditelnění idejí Tomáše Bati a zjištění, jak je jednotlivé generace vnímají, zda ještě stále má pojem Baťa pro Zlín hodnotu, či se hodnota vytrácí, zda v lidech stále existuje ještě vůle tvořit společně prostředí, ve kterém se mohou dobře cítit.
The Message Art Project
Art Duo Marie Vránová / Simona Blahutová
The aim of The Message Art Project is to react to Tomáš Baťa's personality / the founder of the shoemaking empire/, to the shoe company Baťovy závody in Zlín /Czech rep./, to its tradition and revival of Baťa's ideology.
The Message Project makes repeatedly visible Tomáš Baťa's creative ideas and discovers how are these ideas currently percieved by individual generations. We use the newest technologies in all three parts of this project, same as Tomáš Baťa would do in his shoe factories in that time.
An important part of The Message Art Project are typographically adjusted mottos presented in a form of sticking in a so called lenticular print on both sides of the Travel Company Zlín trolleybuses. The lenticular print technology is visually changeable. There were nine mottos chosen to cover the trolleybuses. Each motto will be divided and continued in a second picture. Viewers will have to do something, change their movement, in order to be able to read it.
Part of the art project is a questionnaire targeting current Zlín inhabitants. / online on the web /. By using it, we want to find out if they understand the T.B. passwords that they encountered on trolley buses are still up to date. These are subsequently turned into a digital visual picture of three face appearances of Tomáš Baťa which shade one into the other. In case of sufficient number of voters, the basic neutral portrait will change into positive or negative facial expression.
This will be presented online on the web-site of the project and at the same time projected onto the wall in the underpass at Work Square in Zlín.
The objective of the Message Art Project is to make Tomáš Baťa's ideas visible again and to realize how different generations perceive them, whether the value of Baťa is still important for Zlín or whether the value is fading away, whether there is a will in people to create a common space in which they can feel good.
2017